Laboratuvarımızda mevcut olan mikro-işleme sistemi, laser kontrollü bir sistem olarak çalışmaktadır ve eşdeğerleri arasında üstün ve hızlı işleme kabiliyetine sahiptir.  Bilgisayar kontrollü olarak çalışan sistem, bilgisayara tanıtılan bir resmi iki boyutlu olarak arzulanan yüzeye işlemek sureti ile başarılı bir işleme süreci gerçekleştirmektedir.

 

 

Şekil 1. Femtosaniye laser mikro işleme ünitesi

Femtosaniye laser mikroişleme sistemi ile maksimum 5×5 cm2’lik alanda malzemenin karakteristik özelliğini bozmadan her türdeki malzemenin işlemesi yapılmaktadır. Hemen her alanda kullanılabilen sistemi ile ilgili diş hekimleri ile ortak yapılan çalışmalar literatüre kazandırılmıştır (Yılmaz Savaş ve ark., 2016; Yavuz ve ark., 2015; Akpınar ve ark., 2015(a); (b); (c); Kara ve ark., 2015; Malkoç ve ark., 2015) .

                                       

Şekil 2. Diş Hekimliği ve protez çalışmalarında oldukça önemli ve işlenmesi oldukça zor olan Zirkonyum malzemesinde tutunmayı artırmak için mikro işleme sistemi ile gerçekleştirilmiş olan pürüzlendirme çalışmalarının SEM görüntüleri (a) Gerçekleştirilen mikro işlemenin genel görünümü, (b) Yapılan işlemede elde edilen derinlik ve (c ) Yapılan işlemede açılan kanal genişliği (d) Yapılan mikro işlemede elde edilen duvar kalitesi görülmektedir.

 

 

Akpinar, Y. Z., Kepceoglu, A., Yavuz, T., Aslan, M. A., Demirtag, Z., Kılıc, H. S., & Usumez, A. (2015). Effect of femtosecond laser beam angle on bond strength of zirconia-resin cement. Lasers in medical science, 30(8), 2123-2128 (a).

Akpinar, Y. Z., Irgin, C., Yavuz, T., Aslan, M. A., Kilic, H. S., & Usumez, A. (2015). Effect of femtosecond laser treatment on the shear bond strength of a metal bracket to prepared porcelain surface. Photomedicine and laser surgery,33(4), 206-212 (b).

Akpinar, Y. Z., Yavuz, T., Aslan, M. A., Kepceoglu, A., & Kilic, H. S. (2015). Effect of different surface shapes formed by femtosecond laser on zirconia-resin cement shear bond strength. Journal of Adhesion Science and Technology, 29(3), 149-157(c).

Malkoç, M. A., Demir, N., Ögreten, A. T., Ozturk, A. N., & Kiliç, H. S. (2015). Effect of new laser type on shear bond strenght of acrylic teeth to denture base. Journal of Restorative Dentistry, 3(1), 26.

Kara, O., Kara, H. B., Tobi, E. S., Ozturk, A. N., & Kilic, H. S. (2015). Effect of Various Lasers on the Bond Strength of Two Zirconia Ceramics. Photomedicine and laser surgery, 33(2), 69-76.

Yavuz, T., Özyılmaz, Ö. Y., Dilber, E., Tobi, E. S., & Kiliç, H. Ş. (2015). Effect of Different Surface Treatments on PorcelainResin Bond Strength. Journal of Prosthodontics.

Yilmaz-Savas, T., Demir, N., Ozturk, A. N., & Kilic, H. S. (2016). Effect of Different Surface Treatments on the Bond Strength of Lithium Disilicate Ceramic to the Zirconia Core. Photomedicine and Laser Surgery.

 

 

Facebook'ta Biz

Twitter'da Biz

Sitemizi Beğendiniz mi?

Ziyaretçilerimiz

BugünBugün9
DünDün25
Bu HaftaBu Hafta33
Bu AyBu Ay324
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar94869